Rozhovor časopisu Guest

Rozhovor časopisu Guest s Ing. Ľubomírom Obšitníkom, majiteľom Penziónu Obšitník v Adidovciach, okr. Humenné.

 

Otázka: Severovýchodný kút Slovenska nie je práve najznámejšou dovolenkovou destináciou. Prečo ste postavili nový penzión práve tam?

Odpoveď: Možno práve preto. Vysoké Tatry sú plné penziónov, hotelov i apartmánových domov. Väčšinou prázdnych. Tie posledné nazvali domy duchov. Chýba tam ďalší penzión?

Otázka: Prečo sú však prázdne?

Odpoveď: To je tá správna otázka. Aj ľahká odpoveď. Všetci ju poznáme.

Otázka: Myslíte vysoké ceny a úroveň obsluhy?

Odpoveď: Nielen to. Celková kvalita poskytovaných služieb, v tom najširšom slova zmysle, je, až na výnimky, veľmi nízka. Často diferencovaná podľa toho o akého hosťa ide. Ale nie je to len postoj samotných hoteliérov, ale aj miestnej samosprávy. Jej vzťah k podnikateľom v tejto špičkovej turistickej oblasti je indolentný. Ale to vyplýva zo samotnej podstaty jej štrukturovania a volebného systému v takejto špecifickej lokalite cestovného ruchu.

Otázka: Vráťme sa však na „ďaleký“ východ. Tam takéto problémy nie sú?

Odpoveď: V tomto smere naozaj nie. Domy duchov a hotely sa tam nestavajú. Samospráva nemá, aspoň zatiaľ, záujem podnikateľa zdierať, deptať. Neposiela na turistov mestskú políciu vyberať pokuty za nesprávne parkovanie pri potravinách. Nikto nevyberá parkovné. Dokonca i bežní ľudia sa k turistom správajú úctivo a milo.

Otázka: Ak sa tam nič nebuduje, sú tam vôbec možnosti slušného ubytovania?

Odpoveď: Určite áno. V Humennom, Snine i Stakčíne sú hotely na dobrej úrovni. Tieto mestá či dediny sú vstupnými miestami do Národného parku Poloniny. V samotnom parku je možnosť skromného ubytovania na súkromí v dedinkách Osadné, Runina, Kolonica a Nová Sedlica.

Otázka: A čo Penzión Obšitník?

Odpoveď: Tam je ubytovanie samozrejme najlepšie ( s úsmevom). Penzión sa nachádza pri vstupe do NP Poloniny. Je to 13 km od Humenného a 13 km od Sniny. V priestrannej vstupnej hale, s možnosťou stolovania pre 2O osôb, je tiež príjemné posedenie pri kozube s kachľovou pecou. Každá izba má svoju kúpeľňu a WC. V relaxačnej miestnosti si môžete zahrať biliard alebo šípky. V 1 ha záhrade sú atrakcie pre deti. Napríklad domček v korune 100 ročného stromu, kde sa dá i vyspať. Podstatné je však to, že sa hosťom snažíme s manželkou vytvoriť príjemnú atmosféru a ponúknuť dobrú kuchyňu s typickými jedlami pre tento kraj.

Otázka: Čo napríklad?

Odpoveď: Veľmi obľúbené sú tatarčané(pohánkové) pirohy plnené bryndzou, tvarohom, zemiakmi, kapustou alebo lekvárom. V ponuke sú i holúbky (plnené kapustné listy), gruľovníky (lokše) ale aj kotlíkový guľáš a v sezóne jedlá z diviny. Pri jedlách nie je podstatná gramáž. Hosť zje koľko chce a vládze.

Otázka: Aký typ hostí k vám prichádza?

Odpoveď: Väčšinou sú to turisti, cykloturisti, ktorí robia výjazdy do jednotlivých rezervácií NP Poloniny alebo výlety na Sninský kameň a Morské oko v pohorí Vihorlatu. Navštevujú osady s drevenými kostolíkmi ale i múzeum Andy Warholu v Medzilaborciach alebo skanzen a múzeum v Humennom, či pozostatky hradov v Brekove a Jasenove. Atrakciou je i návšteva hvezdárne v Kolonici. Na svoje si prídu i poľovníci, keďže je tu niekoľko dobrých poľovníckych revírov. Menej nároční turisti sa uspokoja s výletmi do okolitej prírody alebo jednoducho si vychutnávajú tiché a čisté prostredie – ďaleko od hučiaceho davu.

Otázka: Odkiaľ k vám hostia prichádzajú? Mali ste aj nejakých atraktívnych návštevníkov?

Odpoveď: V minulom roku takmer polovica návštevníkov bola z Česka. Z Prahy, z Brna. Prichádzajú s dobrými teoretickými znalosťami pozoruhodností tohto kraja. Ale ani Slováci nezaostávajú. Od nich som sa napríklad dozvedel o existencii riečneho pirátstva na miestnom toku Udava. Čo sa týka atraktívnosti hostí, každý je pre mňa rovnako atraktívny. Každému hosťovi sa teším a snažím sa, aby odišiel spokojný. Predsa však si osobitne cením návštevu môjho vzdialeného príbuzného, bývalého veľvyslanca USA na Slovensku, Vincenta Obsitnika, ktorý ma počas svojho pôsobenia na Slovensku navštívil i s manželkou a bratmi viackrát. Veľmi som si vážil i pobyt známeho hudobníka a hoteliéra Braňa Hronca i s jeho priateľmi zo Švédska. Prekvapivá bola i návšteva hosťa zo Španielska, ktorý sa vracal z Ukrajiny, kde zháňal doklady o svojich predkoch.

Otázka: Čo je vašim krédom pri podnikaní?

Odpoveď: Mám zásadu, že hosť musí dostať viac ako čakal. Viac ako je uvedené v propagačných materiáloch alebo webovej stránke. Musia ho čakať nejaké príjemné prekvapenia.

Otázka: Aké napríklad?

Odpoveď:Príďte a uvidíte…

Guest:
Radi prídeme a ďakujem za rozhovor.

Izba
Pohľad do izby
Každá zo 4 trojposteľových izieb s rozlohou 18 m2 má svoju kúpeľňu so sprchovacím kútom a WC
Izba
Pohľad do izby
Každá zo 4 trojposteľových izieb s rozlohou 18 m2 má svoju kúpeľňu so sprchovacím kútom a WC
Izba
Pohľad do izby
Každá zo 4 trojposteľových izieb s rozlohou 18 m2 má svoju kúpeľňu so sprchovacím kútom a WC
Izba
Pohľad do izby
Každá zo 4 trojposteľových izieb s rozlohou 18 m2 má svoju kúpeľňu so sprchovacím kútom a WC
Izba
Pohľad do izby
Každá zo 4 trojposteľových izieb s rozlohou 18 m2 má svoju kúpeľňu so sprchovacím kútom a WC
Kúpelňa
Pohľad do jednej z kúpeľní
Priestranná kúpelňa so sprchovacím kútom
Vstupná hala
Až pre 20 osôb
V priestrannej vstupnej hale je možné stolovanie pre 20 osôb, ale aj príjemné posedenie pri kachľovej peci s krbom.
Sedenie
Posedenie pri peci
V priestrannej vstupnej hale je možné stolovanie pre 20 osôb, ale aj príjemné posedenie pri kachľovej peci s krbom.
Priestor pre hru
Samostatná miestnosť na hry
Osobitná miestnosť je určená k spoločenským hrám či relaxačným posedeniam.

Cenník ubytovania

Penzión Obšitník Adidovce

1 osoba / 1 noc 17 Eur s raňajkami
Deti do 6 rokov bezplatne
Parkovanie parkovisko bezplatne
garáž 8 Eur/ deň

Ako nás hodnotili hostia?

Image
Päť hviezdičiek *****
Dominik Vudmaska
pred dvoma rokmi
Image
Veľmi dobre ubytovanie. *****
Daniel Vrábel

Miestny sprievodca · 69 recenzií · 135 fotiek, pred 4 mesiacmi
Image
Príjemné na prenocovanie, veľmi ústretový majiteľ. *****
falek

Miestny sprievodca · 4 recenzie · 1 fotka, pred 10 mesiacmi

Zaslať dopyt na rezerváciuKde nás nájdete

Ing. Ľubomír Obšitník

Adidovce 9

067 32

00421 907 978 577, 00421 905 614 705

info@penzion-obsitnik.sk

Podpis Ing.Ľubomír Obšitník
© Všetky práva vyhradené